Biżuteria dla jednych mogłaby nie istnieć, inni nie wyobrażają sobie wyjść bez niej z domu. Pierścionki i kolczyki to jednak dodatki, do których stałej obecności łatwo się przyzwyczailiśmy. Coraz większa liczba Pań deklaruje, że w biżuterii śpi i zdejmuje ją tylko w wyjątkowych okolicznościach. Pierścionek zaręczynowy, obrączka i kolczyki typu wkręty to ozdoby z którymi niechętnie rozstajemy się na dłużej. Szczególny sentyment mamy też do dyskretnych, biżuteryjnych naszyjników, które noszone blisko ciała stają się praktycznie niewidoczne. Jak głosi plotka Coco Chanel nie rozstawał się ze swoim sznurem pereł, w którym lubiła zasypiać.

Jeśli już o perłach mowa, to z pewnością bardziej niż z codziennością kojarzą się one z elegancją i szykiem. Posiadanie sznura pereł było marzeniem nastoletnich guwernantek w epoce wiktoriańskiej. Ich noszenie stanowiło nobilitację i świadczyło o prestiżu. Perły były uzupełnieniem balowych sukni i dostojnych kreacji. Coco Chanel dokonała swego rodzaju przewrotu i perły założyła do zwykłej, gładkiej bluzki.

Czy dziś perły jako ozdoba mają swoje miejsce pośród licznych, różnorodnych dodatków? Wydaje się, że perły wróciły do łask głównie dzięki materiałowi, z którego są wykonane. Dziś sznur pereł nie kosztuje już fortuny, a materiał syntetyczny, z którego są wykonane nie jest narażony w tak dużym stopniu na uszkodzenia. Szklane lub plastikowe paciorki dostępne są w całej palecie kolorystycznej i także w różnych rozmiarach. Od tych drobniutkich paciorków, poprzez klasyczny rozmiar i kształt aż po duże, wyraziste perłowe korale.

Jak dziś nosić perły i przede wszystkim czy perły zarezerwowane są tylko dla eleganckich kreacji? Otóż jak się okazuje perły w nowoczesnej odsłonie pięknie komponują się zarówno z elegancką bluzką jak i wizytową koszulą czy swetrem z golfem. Perły można także śmiało nosić w duecie z bransoletką do bluzki z krótkim rękawem. Nowością w tym sezonie jest łączenie pereł z kreacjami w stylu modern. Rozpięte koszule, bluzki z troczkami a nawet bluzy w stylu casual potrafią zgrać się z perłowym naszyjnikiem. Warto zwrócić się w stronę tego „kultowego” już dodatku i pokazać go w zupełnie nowej odsłonie.