Praktycznie nieskończona ilość możliwych do wykorzystania w modzie deseni powoduje, że rzadko kiedy w danym sezonie konkretny wzór dominuje nad innymi. Z reguły lansowane są grupy motywów – np. geometrycznych czy orientalnych. Jesień i zima 2013 roku jest pod tym względem nietypowa, bowiem projektanci niemalże jednogłośnie postawili na … kraty.

[portfolio_slideshow]

Oczywiście – krata kracie nierówna. I tutaj mamy mnogość wariantów, która pomnożona przez ilość kombinacji kolorystycznych daje kolejny, nieskończony zbiór możliwości. Z pewnością nie grozi nam więc kraciasta nuda. By przybliżyć temat wszystkim zainteresowanym, poniżej prezentujemy krótki leksykon najpopularniejszych krat sezonu:

Pepitka,  lub jak kto woli – „kurza stopka” (z jęz. francuskiego), ewentualnie zupełnie enigmatyczny „psi ząbek” (z jęz. angielskiego) to deseń autorstwa światowych mistrzów kraty, czyli Szkotów. Podobno wymyślili go mieszkańcy zielonych nizin Albionu, którzy pozazdrościli góralom ich barwnych tartanów. Tym samym podarowali światu ponadczasowy, wyjątkowo elegancki deseń, który szczególnie w wersji czarno-białej zagościł już na wielu milionach kilometrów tkanin. W bieżącej kolekcji Monnari nie brak klasycznej, drobnej pepitki, jak i  jej bardziej nowoczesnej siostry w wersji XXL. Projektanci zapraszają też do zabawy kolorami, proponując Wam pepitki w wersji szaro- czy zielono-czarnej.

Wspomniany powyżej tartan to szkocka tkanina zdobiona kraciastym wzorem  utworzonym z krzyżujących się, różnej szerokości i barwy pasów przebiegających w takim samym porządku zarówno wzdłuż osnowy, jak i wątku. W klasycznej, szkockiej kracie zespół pasków zostaje w sposób lustrzany odwzorowany w pionie i poziomie. W niektórych wzorach zamiast lustrzanego odbicia stosuje się zwykłe kopiowanie, lub wprowadza się dodatkowe prążki burzące symetrię. Dziś tartanem nazywamy po prostu barwny, kraciasty deseń, czasem luźno inspirowany oryginałem. Można więc nadrukować go na t-shirt lub wykorzystać w eleganckiej sukience czy tunice, jak zrobiliśmy to w naszej nowej  kolekcji.

Szachownica – krata inspirowana bezkonkurencyjną królową gier planszowych. Naprzemienny układ białych i czarnych pól to klasyka, która w modzie często staje się polem do popisu dla różnych wariacji rozmiarowych i kolorystycznych. Szachownica najczęściej kojarzy się z niezbyt elegancką, flanelową koszulą, ale w tym sezonie bynajmniej nie można jej w ten sposób ograniczać. W naszej kolekcji motyw regularnej, dwubrawnej kraty pojawia się na codziennych spodniach i spódnicach, dodając im modnego szyku.

I wreszcie – krata fantazyjna, będąca wybuchową mieszanką trzech powyżej opisanych typów deseni oraz wszystkim, co nie daje się do nich zaliczyć, choć wciąż pozostaje kratą. To fantazyjne motywy będące efektem wyobraźni projektantów tkanin, którzy pozwalają kracie przeglądać się w krzywym zwierciadle czy łączą jej geometryczną poprawność z deseniami o zupełnie innym charakterze.  Z fantazyjnych krat powstało kilka ciekawych modeli tunik i sukienek, dostępnych w naszej jesienno-zimowej kolekcji

Jeżeli mimo wszystko obawiacie się, że kraty nie są dla Was, spróbujcie wprowadzić do stroju jeden, ozdobiony tym deseniem element – na przykład szal lub torebkę. Ten wyrazisty akcent sprawi, że będziecie wyglądać modnie, nie rezygnując  przy tym z indywidualnego stylu.